Aktivity vo farnosti

AKTIVITY V RODISKU

Blahorečenie Jána Havlíka, seminaristu Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul, je zavŕšením snahy niekoľko desiatok ľudí, ktorý roky pracovali na tom, aby bol povýšený na oltár.

VĎAČNOSŤ ZA BOŽIE DARY

„Celkový pohľad na toto niekoľkoročné úsilie je plné hlbokých pocitov vďaky, potešenia a hrdosti z toho, čo sa dosiahlo. Cítili sme, že tieto roky boli sprevádzané Božou milosťou, podporou a láskou, ktoré nám pomáhali prekonávať všetky prekážky, dovolili nám rásť v našej viere, duchovnom rozvoji.  Sme vďačné za všetky Božie dary a milosti, ktoré sme dostali a ktoré nás vedú k službe Bohu a občanom, a k úprimnej vďačnosti za všetky požehnania,” píšu bývalá starostka obce Dubovce Dana Dorothea Mikulová a bývalá vicestarostka Katarína Ondrušová. 

Rodná obec Jána Havlíka Dubovce (bývalé Vlčkovany) sa nachádza okres Skalica v Trnavskom kraji. Ležia v Chvojnickej pahorkatine pätnásť kilometrov južne od okresného mesta Skalica. Vznikli v roku 1954 zlúčením obcí Vidlovany a Vlčkovany. Vo Vlčkovanoch sa Ján Havlík narodil 12. februára 1928 (viac o jeho živote je tu.

INŠPIRÁCIA PRE PODPORU DUCHOVNÉHO RASTU 

Obec Dubovce začali koncom roka 2010 viesť Dana Dorothea Mikulová (ako starostka) a Katarína Ondrušová (ako vicestarostka). Po voľbách zahrnula do svojho plánu nielen podporu materiálnych a fyzických potrieb občanov, ale duchovný rast. Ten bol spojený so zverejnením životných osudov ich rodáka Jána Havlíka. „Život Janka Havlíka sa má stať životným vzorom, ktorý má čím osloviť dnešného človeka,” hovorí s odstupom času Mikulová.

Zdroj: Archív Kataríny Ondrušovej

Prvé telefonáty vtedajšej starostky D. D. Mikulovej po nástupe do funkcie smerovali k vtedajšiemu provinciálovi Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul pátrovi Augustínovi Slaninkovi a k Helene Slávikovej, autorke kníh o Jankovi Havlíkovi s cieľom iniciovať  proces blahorečenie zdola, od občanov. Starostka sa pridala k už začatému dielu, ktoré bolo odpoveďou na výzvu svätého Jána Pavla II, ktorý povzbudzoval, aby svedectvá viery mučeníkov z obdobia socialistickej totality boli zdokumentované. Ich práca napomohla k otvoreniu procesu blahorečenia.  

Veľkou túžbou starostky a vtedajšieho obecného zastupiteľstva bolo, aby sa Dubovce stali súčasťou pútnických ciest a Janko Havlík dal identitu svojej rodnej obci. Medzi vtedajším vedením obce Dubovce, občanmi sa nadviazala veľmi úzka spolupráca so  Spoločnosťou sv. Vincenta de Paul, Provincia Slovensko. Ta trvá i naďalej aj v rámci príprav slávnosti blahorečenia Jána Havlíka. 

Starostka si uvedomovala, že obec potrebuje miesto, kde by sa pútnik mohol zastaviť a povzbudiť sa. Preto zadala Ateliéru záhradnej a krajinnej architektúry v Nitre úlohu vytvoriť kultúrno – spoločenské centrum, v ktorom spoločným motívom bude rodák Duboviec Janko Havlík, aby boli navrhnuté prvky, ktoré symbolizujú Jankov život. Vznikol projekt Park Janka Havlíka spolu s expozíciou venovanou jeho životu. Život Janka Havlíka sa novej generácii bude pripomínať netradičnou formou – priemetom do krajinno – architektonického diela.   

PRVÉ VEREJNÉ PODUJATIA O JÁNOVI HAVLÍKOVI 

Po prvých kontaktoch zorganizovali v rodnej obci Jána Havlíka v Dubovciach prvé spomienkové slávnosti so sprievodnými podujatiami. 

22. októbra 2011: Išiel proti prúdu 

23. novembra 2013: Prísne tajné!?

V rámci spomienkových slávností sa v Dubovciach zorganizovali dve vedecké konferencie za účasti významných osobností a jednu konferenciu na Morave v obci Starovičky pod názvom „Spojeni osudem. Konferencia bola venovaná Jánovi Havlíkovi a Václavovi Drbolovi. Príspevky z konferencií boli spracované a bola vydaná publikácia Dva osudy z brehov Moravy /2014/. 

V rámci spomienkovej slávnosti Išiel proti prúdu sa v miestnom Kostole s. Žofie uskutočnila vernisáž výstav „Ján Havlík – dvojnásobný odsúdenec za vieru“ s podtitulom „Život Jána Havlíka v odtajnených dokumentoch a svedectvách.“  Výstava a publikácia boli financované z európskych zdrojov, ktoré obec získala vypracovaním projektu na získanie nenávratných finančných prostriedkov.  Viac o výstave je na stránke obce Dubovce.

Zdroj: Obec Dubovce

Výstava sa stala putovnou, keďže postupne bola prezentovaná na týchto miestach:

  • 30. 11. 2011

    Vernisáž výstavy v Nitre – Kláštor sestier vincentiek /DKL/

  • 26. 2. 2012

    Vernisáž výstavy v Bratislave – Kostol sv. Vincenta de Paul.

  • 11. 8. 2012

    Vernisáž výstavy v Šaštíne – Bazilika Sedembolestnej Panny Márie – Patrónky Slovenska pri príležitosti 250. výročia posvätenia chrámu.

  • 11. 11. 2012

    Vernisáže v Štefanove – Kostol sv. Kataríny.

  • 18. 11. 2012

    Vernisáž v Skalici – Jezuitský kostol. 

  • 11. 1. 2013

    Vernisáž výstavy v Oreskom – Kultúrny dom Oreské. 

     

  • 2013

    Otvorenie výstavy v Nitre v rámci Evanjelizačného programu Mestských ľudových misií

  • 4. a 5. 3. 2013

    Obchodné centrum Mlyny

  • 6. - 17. 3. 2013

    Obchodné centrum Max – Chrenová 

  • 9. 4. 2013

    Otvorenie výstavy v Banskej Bystrici – Farský kostol sv. Františka Xaverského. 

  • 2. 6. 2013

    Otvorenie výstavy v Radošovciach – Farské pastoračné centrum Radošovce.

  • 26. 9. 2014

    Otvorenie výstavy v obci Starovičky /ČR/- Kultúrny dom Starovičky 

… Otvorenie výstavy v Lošticiach na Morave, na pozvanie P. Mgr. Jána Jakuboviča, CM

Vernisáže a otvorenia výstavy boli sprevádzané kultúrnym programom, ktorý pripravila starostka a účinkovali v ňom občania Duboviec. Najaktívnejším bol Spevokol žien Duboviec. Spievali aj zhudobnené básne mladého spisovateľa Jozefa Tomášika, ktorý venoval Jankovi zbierku Anjel v cele.   Výstava sprevádzala aj ďalšie podujatia, pri ktorých sa hovorilo o histórii Duboviec, o Jankovi Havlíkovi, napr. aj počas Johnyfestu či stretnutí s členmi Konfederácie politických väzňov a pod. V roku 2023 bola výstava zverená do správy Združenia mariánskej mládeže, s ktorým starostka, vicestarostka a obec udržiavali priateľské a intenzívne vzťahy.

Na základe pevného spojenia vznikla iniciatíva, aby bola založená tradícia v stretávaní sa mladých ľudí na počesť Janka Havlíka. Vznikol mládežnícky festival, ktorému mladí ľudia vybrali názov Johnyfest alebo Jankove Dubovce. Stretnutia s mladými ľuďmi absolvoval aj bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský.    

Zdroj: Obec Dubovce

PREHĽAD ROČNÍKOV

1. ročník:   29. a 30. júna 2013 v Dubovciach  

2. ročník:  25. a 26. augusta 2015 v Dubovciach

3. ročník:   1. a 2. septembra 2017 v Dubovciach

Stretnutia boli prerušené z dôvodu pandémiou Covid – 19

4. ročník:  15. a 16. septembra 2023 v Skalici – mesto, v ktorom Janko zomrel.  

STRETNUTIA S CIRKEVNÝMI PREDSTAVITEĽMI

V rámci podporenia iniciatívy zdola starostka Dana Dorothea Mikulová a vicestarostka Katarína Ondrušová oslovovali s cieľom šíriť povedomie o živote Janka Havlíka cirkevných hodnostárov – arcibiskupa Stanislava Zvolenského, pomocného biskupa Jozefa Haľka, na Morave a v Čechách arcibiskupa Graubnera, biskupa Malého. Osobne sa s nimi aj stretli.                             

Vo Vatikáne mali možnosť stretnúť sa dvakrát s kardinálom Jozefom Tomkom, jedenkrát s gréckokatolíckym biskupom Cyrilom Vasiľom.  Kardinál Tomko im prejavil veľkú česť tým, že boli pozvané na účasť na súkromnej svätej omši v jeho sídle vo Vatikáne a na oslavu jeho 90. – tych narodenín. Občanom Duboviec poslal pozdravné listy. 

Zdroj: Archív Kataríny Ondrušovej
Zdroj: Archív Kataríny Ondrušovej

Starostka i vicestarostka navštívili Ústav pamäti národa a predstaviteľov ústavu upozornili na životné osudy Janka Havlíka a po celý čas s nimi spolupracovali. Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák podpísal pre Janka v Bratislave dňa 26. novembra 2013 Dekrét o priznaní  postavenia VETERÁN protikomunistického odboja „IN MEMORIAM.“ Dekrét bol odovzdaný počas konania spomienkovej slávnosti v Dubovciach dňa 29. 11. 2013 sestre Janka, Márii Tokošovej, rodenej Havlíkovej.  Na podnet starostky a vicestarostky  vtedajší dekan Banskobystrickej diecézy a rodák z farnosti Radošoviec, ktorej filiálkou sú Dubovce, Ján Flajžík zložil slová a hudbu piesne „Na počesť Jankovi.“ Prvýkrát zaznela pri otvorení diecéznej fázy procesu blahorečenia v Skalici dňa 9. júna 2013 a neskôr zaznievala pri podujatiach venovaných spomienke na Jána Havlíka. 

PROCES BLAHOREČENIA A ĎALŠIE AKTIVITY RODÁKOV

Diecézna fáza blahorečenia Jána Havlíka začala 9. júna 2013 v Skalici . Aktívne sa na nej podieľalo vtedajšie vedenie obce Dubovce. Rovnako pomáhalo aj pri ukončení diecéznej fázy procesu blahorečenia, ktoré sa konalo 24. februára 2018 v Bratislave. Zároveň sa podielaľo na odovzdaní dokumentov na vtedajšej Kongregácii pre kauzy svätých vo Vatikáne, keď vo februári 2018 pátra Emila Hoffmana, CM sprevádzali  z Duboviec Dana Dorothea Mikulová, Katarína Ondrušová a Jirka Ondruš. 

Zdroj: Katolícke noviny/ Erika Litváková
Zdroj: Archív Kataríny Ondrušovej

V Kostole sv. Žofie sa vo februári 2018 uskutočnila spomienka na Janka Havlíka pri príležitosti 90. výročia jeho narodenia. 

Na základe zistenia, že na Morave začal proces balhorečenia s Václavom Drbolom, v obci Starovičky, starostka a vicestarostka iniciovali stretnutie s predstaviteľmi cirkvi a obce s predstavou, že by sa mohli v daných cieľoch vzájomne pomáhať. Starostka na základe súhlasu vypracovala žiadosť o nenávretné finančné prostriedky z eurofondov na realizáciu podujatí a aktivít na podporu šírenia povedomia o Jankovi Havlíkovi a Václavovi Drbolovi. Občania z Duboviec a Starovičiek sa spolu stretávali pri spoločných podujatiach.  Starostka a vicestarostka mali tú česť, že boli pozvané do Brna na ukončenie diecézneho procesu Václava Drbolu. Biskupom brnenským Mons. Vojtechom Cikrle boli pozvané na súkromné modlitby. 

Krátko po uzatvorení diecéznej fázy procesu blahorečenia boli D.D.Mikulová a K. Ondrušová poverené arcibiskupom Zvolenským pracovať s dokumentami o Jánovi Havlíkovi. Aktívne ho propagovali na rozličných fórach, napríklad v rozhlase a televízii. Bývalé vedenie obce Dubovce aktívne tiež spolupracovalo s Konfederáciou politických väzňov Slovenska (KPVS) a mnohými politickými väzňami (napríklad spoluväzňom Jána Havlíka – Antonom Srholcom a ďalšími). Boli to vzájomné návštevy, napríklad pri príležitosti 30. výročia pádu komunistického režimu. KPVS udelila 7. januára 2020 Jánovi Havlíkovi čestné členstvo in memoriam, za to, že pre ideály slobody a demokracie obetoval to najcennejšie – svoj život. V Dubovciach odovzdal do rúk starostky obce D. D. Mikulovej predseda KPVS Peter Sandtner.  Dubovce sa tiež dostali na mapu vďaka putovaniu relikvií sv. Vincenta de Paul, ktoré prebiehali v roku 2019. Obec Dubovce dostala vďaka Jankovi veľkú česť, že relikvie boli umiestnené v Kostole sv. Žofie dňa 14. 12. 2019. 

Zdroj: Archív Kataríny Ondrušovej

„Práca v Dubovciach nebola len o výročných aktivitách. Išlo o cieľavedomú a systematickú prácu. Asi neprešiel deň, aby som ja, alebo spolu s Katkou, alebo spolu s ďalšími dobrovoľníkmi voľačo ohľadom osobnosti Jána Havlíka neriešili. Janko z nás urobil veľkú rodinu, ktorá sa rozrastala z podujatia na podujatie a ďalej rozrastá. Jeho život oslovuje nových ľudí, ktorým kontakt s ním sprostredkujeme,” uviedla D.D.Mikulová. 

Zdroj: Dana Dorothea Mikulová/Katarína Ondrušová (obec Dubovce) 

Prejsť na začiatok
Verified by MonsterInsights