Liturgia blahorečenia je pozvaním pre všetkých, aby sa na nej podieľali, vraví hlavný ceremoniár 

Podieľal sa na príprave liturgie pri návšteve pápeža Františka v Šaštíne i návšteve slovenských biskupov Ad limina apostolorum v Ríme. Teraz finišuje s prípravami a zabezpečením liturgie, ktorá bude spojená s blahorečením Jána Havlíka. Bude vrcholom víkendu blahorečenia. Začne sa v sobotu 31. augusta 2024 o 10:00 v areáli Národnej svätyne, Baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Hovoríme so špirituálom Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre Vladimírom Kišom. 

Čo čaká všetkých, ktorí prídu na slávnostnú svätú omšu spojenú s blahorečením? 

Čaká ich vznešené slávenie, ktoré sa koná v miestnej cirkvi, no pod vedením pápežského vyslanca, najčastejšie – ako je to aj v našom prípade – prefekta Dikastéria pre kauzy svätých. 

Znamená to, že sa tomu prispôsobuje aj jazyk? 

Áno. Tomu sa prispôsobuje aj jazyková stránka. Základným jazykom svätej omše bude latinčina, v ktorej odznejú najmä stabilné omšové modlitby, no miesto dostane aj slovenčina, najmä pre čítania, spoločné modlitby veriacich (prosby), spevy a pod. 

Čo ak však jazyk nepoznáme … 

Veriaci budú mať k dispozícii brožúru blahorečenia, v ktorej okrem textov v latinčine nájdu aj preklad do slovenčiny. 

Kto bude liturgii predsedať? 

Hlavným celebrantom bude kardinál Marcello Semeraro, prefekt Dikastéria pre kauzy svätých. Koncelebrovať budú ďalší slovenskí biskupi, na čele s miestnym arcibiskupom metropolitom Mons. Stanislavom Zvolenským, ďalej košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober, apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli, ale aj biskupi zo zahraničia, pričom dôležité miesto majú predstavení a členovia Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul, ku ktorej aj budúci blahoslavený Ján Havlík patril.

Aká to bude svätá omša? 

Formulár svätej omše je primeraný osobe budúceho blahoslaveného. Modlitba kolekta je vytvorená pre túto príležitosť a zrejme sa stane aj modlitbou pre každoročnú spomienku blahoslaveného Jána Havlíka. Ďalšie texty sú vybrané zo spoločnej omše svätých mučeníkov. Veľmi charakteristický býva výber aj samotných čítaní, ktoré vyjadrujú čosi zo života a smrti daného blahoslaveného. Preto zaznejú aj slová z Listu Rimanom: „ani smrť, ani život… nás nebude môcť odlúčiť od Božej lásky“. No to je len kúsok z pripravených textov. Treba jednoducho prísť a zažiť to. 

Kedy počas nej bude ten vzácny moment blahorečenia? 

Samozrejme, špeciálnou časťou takejto omše je tzv. obrad blahorečenia, ktorý je v úvode slávenia, hneď po úkone kajúcnosti. Budeme počuť žiadosť o blahorečenie i krátky životopis, prečíta sa apoštolský list pápeža Františka, a následne sa odhalí oficiálny obraz nového blahoslaveného. To je už chvíľa, kedy sa za spevu nového hymnu prinesie k oltáru relikviár s pozostatkami blahoslaveného Jána Havlíka. Okrem slov vďačnosti miestneho biskupa prejavíme spoločnú radosť spevom Glória (po slovensky). 

S biskupmi počas návštevy Ad limina apostolorum pri hrobe sv. Petra vo Vatikáne.

Čo bude potom … 

A to už bude svätá omša pokračovať novou kolektou a liturgiou slova, ako ju poznáme. Špecialitou však nepochybne je to, s akou starostlivosťou je táto liturgia pripravovaná, a to po technickej i umeleckej stránke, nevynímajúc hudbu a spevy. Keďže sa Janko Havlík ako rehoľník pripravoval na kňazstvo, liturgia jeho blahorečenia je vzácnou príležitosťou pre zasvätených i pre seminaristov, aby sa na nej podieľali.

Čo znamená pre vás príprava takejto liturgie? 

Príprava takéhoto slávenia si vyžaduje veľa času a ochotných a schopných ľudí. Som veľmi vďačný, že som sa uprostred niečoho takého mohol ocitnúť a prijať zodpovednosť práve za liturgickú stránku blahorečenia. Myslím, že je to v prvom rade úloha lásky k liturgii, ku ktorej sa viaže potreba myslieť na ňu ako celok, no nezabudnúť pri tom ani na najmenšie detaily, ktoré sú tiež dôležité. A popri tom, veľmi osobne vnímam, ako rastie aj moje poznanie a úcta a láska k Božiemu služobníkovi Jankovi Havlíkovi. Verím, že je za tým Božie pôsobenie, keď môžem dorastať do zmyslu slávení, na ktorých sa môžem takto podieľať. Len v poslednom období to bola návšteva slovenských biskupov Ad limina v Ríme, ale zvlášť aj návšteva Svätého Otca Františka na Slovensku v septembri 2021. Ako medzičasom napísal práve pápež František v Apoštolskom liste Desiderio desideravi, liturgická formácia je dvojaká, formácia k liturgii a formácia z liturgie. A toto veľmi intenzívne vnímam. Nielenže som mohol štúdiom načerpať poznanie o liturgii, ale ona sama, keď ju slávime a prežívame, sa stáva nevyčerpateľným zdrojom jej chápania a lásky k nej. Len nemožno zostať iba na úrovni akéhosi rituálneho estetizmu, lebo cieľom tohto všetkého nie je liturgia, ale Boh, darca života…

Komunikačný tím slávnosti blahorečenia 
Snímky: Archív Vladimíra Kiša

Liturgia blahorečenia je pozvaním pre všetkých, aby sa na nej podieľali, vraví hlavný ceremoniár 
Prejsť na začiatok
Verified by MonsterInsights